دوشنبه ١٢ خرداد ١٣٩٩
صفحه اصلی > اخبار 


  چاپ        ارسال به دوست

دیدار رئیس جامعه‌المصطفی با برخی از شخصیت‌های دینی در هند

حجت‌الاسلام والمسلمین‌ دکتر عباسی، رئیس جامعه‌المصطفی، در سفر به هند، ضمن بازدید از برخی از مراکز دینی و آیینی هند، با مسئولان و شخصیت‌های دینی گوناگون ديدار و گفت‌وگو كرد و بر ضرورت افزایش همکاری علمی و گفت‌وگوی ادیان جهت دست‌یابی به معنویت، اخلاق و صلح جهانی تأکید ورزید.

به گزارش مرکز خبر و اطلاع‌رسانی جامعه‌المصطفی، در این بازدیدها، شخصیت‌های دینی و آیینی هند، ضمن استقبال گرم از رئیس جامعه‌المصطفی و هیئت همراه، به معرفی اصول اعتقادی و همچنین برخی از مناسک و باورهای دینی خویش پرداختند .

در بازدید از یکی از بزرگ‌ترین مراکز عبادی سیک‌ها در دهلی نو، رئیس جامعه‌المصطفی گفت: رفتار محبت‌آمیز و دوستانه شما عزیزان، نشانه روابط مستحکم تاریخی، فرهنگی و تمدنی ملت ایران و هند است و فرهنگ زندگی مسالمت‌آمیز ادیان، که در هند دیده می‌شود، می‌تواند فرصت و ظرفیت بسیار مهمی برای گسترش همکاری علمی و فرهنگی دوجانبه باشد.

وی با تأکید بر ضرورت همکاری بیشتر پیروان ادیان، به ویژه در زمینه‌های اخلاقی، فرهنگی و اجتماعی، ابراز کرد: هدف عالی و رسالت بزرگ همه انبیا و اولیای خدا، دعوت انسان‌ها به زندگی سعادتمندانه و گسترش ارزش‌های اخلاقی و انسانی بوده است. ما امروز بیش از هر زمان دیگر، نیازمند همکاری هر چه بیشتر پیروان ادیان برای مبارزه با افراطی‌گری و زندگی مسالمت‌آمیز پیروان ادیان با یکدیگر در جهان هستیم.

رئیس جامعه‌المصطفی با تأکید بر آمادگی جامعه‌المصطفی برای تقویت گفت‌وگوی ادیان اظهار داشت: با توجه به مذاکرات انجام‌شده در این دیدارها آمادگی داریم علاوه بر همکاری آموزشی و پژوهشی، در زمینه شناخت ادیان، سمینار مشترک علمی با همکاری مراکز دینی و آکادمیک ایران و هند، با موضوع بررسی ارزش‌های اخلاقی معنوی در اسلام و آیین‌های هندی داشته باشیم.

یکی از روحانیون دینی آیین سیک نیز اظهار داشت: بسیاری از ارزش‌های دینی و اخلاقی آیین سیک، برگرفته از آموزه‌های اسلامی است و به همین دلیل، می‌توان اشتراکات زیادی بین آیین سیک و اسلام، به ویژه در مسائل اخلاقی و تربیتی و ارزش‌های انسانی، دید و ما آماده همکاری بیشتر با ایران و جامعه‌المصطفی در خصوص اشتراکات و گفت‌وگوی ادیان به منظور شناخت بیشتر و همکاری دوجانبه هستیم.

شایان ذکر است در این دیدار مقرر شد نمایندگی جامعه‌المصطفی در هند اقدامات لازم را برای مذاکرات تکمیلی و برنامه‌ریزی، با هدف برگزاری این سمینار مشترک با پیروان ادیان هندی انجام دهد.

گفتنی است در ادامه این دیدارها، رئیس جامعه‌المصطفی از بخش‌های مختلف این مراکز دینی بازدید نمود و با فعالیت‌های فرهنگی و دینی آنان آشنا شد.


١٣:٣٩ - سه شنبه ٣١ ارديبهشت ١٣٩٨    /    شماره : ٩٩٧٣٣    /    تعداد نمایش : ١٠٩خروج