يکشنبه ١٦ مرداد ١٤٠١
صفحه اصلی > اخبار 


  چاپ        ارسال به دوست

بازدید رئیس جامعة‌المصطفی از جامعه نظامیه حیدرآباد هند

گروه خبر: رئیس جامعةالمصطفی در سفر به هندوستان، از جامعه نظامیه، یکی از بزرگ‌ترین مراکز آموزش علوم اسلامی اهل سنت در جنوب هند بازدید کرد.

به گزارش مرکز خبر و اطلاع‌رسانی جامعة‌المصطفی، در این بازدید، «مولانا مفتی خلیل احمد»، رئیس جامعه نظامیه حیدرآباد، به همراه شماری از علمای مذاهب اسلامی و استادان این مرکز بزرگ دینی، از حجت‌الاسلام والمسلمین‌ دکتر علی عباسی و هیئت همراه استقبال به عمل آورده، ایشان را برای بازدید از بخش‌های مختلف جامعه نظامیه همراهی کردند.

مفتی خلیل احمد، در این دیدار، ضمن تشکر از حضور رئیس جامعة‌المصطفی و هیئت همراه، به معرفی جامعه نظامیه پرداخت و گفت: این مرکز در دو بخش برادران و خواهران طلبه دارد و در مجموع، نزدیک به شش‌هزار نفر در این مرکز مشغول آموزش علوم اسلامی هستند. این دانشگاه مدارکی از سطح کارشناسی تا دکتری به دانش‌آموختگان خود ارائه می‌نماید.

وی، در پایان، برای گسترش همکاری علمی و آموزشی با جامعة‌المصطفی و همچنین انعقاد تفاهم‌نامه مشترک بین دو مجموعه اعلام آمادگی نمود.

حجت‌الاسلام والمسلمین‌ دکتر عباسی نیز ضمن تشکر از رئیس جامعه نظامیه و مسئولان این مرکز ابراز داشت: از فرصت به‌وجودآمده برای بازدید از این مرکز علمی و دینی بسیار خوشحال هستم و امیدوارم گفت‌وگوهای دوجانبه، آغازی برای گسترش همکاری علمی و فرهنگی مشترک باشد.

وی، در ادامه، به معرفی جامعة‌المصطفی پرداخت و اظهار داشت: جامعةالمصطفی در حقیقت، حوزه علمیه بین‌المللی به شمار می‌رود و به همین دلیل، بیشتر دانش‌پژوهان جامعة‌المصطفی از طلاب و دانشجویان غیرایرانی و از 132 ملیت هستند. هم‌اکنون، صدها طلبه فاضل از هندوستان در جامعة‌المصطفی درس می‌خوانند که می‌توانند سرحلقه‌های ارتباطی بسیار خوبی برای ارتباط علمی و معنوی میان دو کشور و همچنین حوزه‌های علمیه هندوستان و ایران باشند، به ویژه برای برگزاری دوره‌های آموزش زبان فارسی، که دانش‌آموختگان هندی المصطفی در این زمینه از ظرفیت بسیار خوبی برخوردار هستند.

حجت‌الاسلام والمسلمین‌ دکتر عباسی، با اشاره به تنوع رشته‌های المصطفی اظهار داشت: یکی از فرصت‌های خوب برای همکاری علمی و آموزشی جامعة‌المصطفی و جامعه نظامیه، تعریف رشته‌های جدید متناسب با نیاز جامعه امروز است. جامعة‌المصطفی با وجود حفظ نظام سنتی حوزه‌های علمیه برای پاسخ‌گویی به نیاز مخاطبانش، به سمت تعریف رشته‌های جدیدی در حوزه‌های مختلف علوم اسلامی رفته است و در این زمینه، در حدود ١۵۰رشته و گرایش در حوزه علوم اسلامی، علوم انسانی- اسلامی و مباحث زبان و فرهنگ ایجاد کرده‌ایم و آمادگی داریم این تجربیات را در اختیار مجموعه شما قرار دهیم.

رئیس جامعة‌المصطفی خاطرنشان کرد: اصل مهم در جمهوری اسلامی ایران و جامعةالمصطفی، بحث تقریب و وحدت مذاهب اسلامی است؛ بنابراین، ما به پیروان همه مذاهب اسلامی احترام گذاشته، آنان را برادران مسلمان خود به شمار می‌آوریم و در کمال افتخار آنان را در مراکز علمی خود می‌پذیریم.

وی، در ادامه، اظهار داشت: براساس سیاست اتحاد، تحکیم و تقویت برادری مذاهب اسلامی، علاقه‌مندیم با همه مراکز علمی برادران اهل سنت ارتباط داشته باشیم و با آغوش باز آماده میزبانی از شما برادران عزیز در جمهوری اسلامی ایران و جامعة‌المصطفی هستیم؛ برای نمونه، تنها در دانشگاه جامعة‌المصطفی در کابل، نیمی از دانشجویان ما، از برادران و خواهران اهل سنت هستند.

رئیس المصطفی، با اشاره به تأسیس مرکز آموزشی المصطفی در گرگان، ویژه برادران و خواهران اهل سنت خاطرنشان کرد: در این مرکز هم‌اکنون دانش‌پژوهان اهل سنت از نزدیک به سی کشور براساس فقه و کلام مذاهب خود آموزش می‌بینند.

حجت‌الاسلام والمسلمین‌ دکتر عباسی، در ادامه، از آمادگی جامعة‌المصطفی برای پذیرش دانش‌پژوهان جامعه نظامیه برای شرکت در دوره‌های بلندمدت و کوتاه‌مدت مطابق با نیاز مخاطبان خبر داد.

در پایان این دیدار، رئیس المصطفی ضمن اعلام آمادگی برای گسترش همکاری دوجانبه و انعقاد تفاهم‌نامه همکاری دو مجموعه، از استقبال صمیمانه و محبت‌آمیز رئیس و علمای جامعه نظامیه تشکر کرد و اظهار داشت: ما در این جا کاملاً احساس برادری، محبت و دوستی دیدیم و از مولانا مفتی خلیل احمد برای سفر به ایران و بازدید از جامعة‌المصطفی به صورت ویژه دعوت می‌کنیم.


١٣:٤٣ - پنج شنبه ١٩ ارديبهشت ١٣٩٨    /    شماره : ٩٩٢٠٢    /    تعداد نمایش : ٧٥٦خروج