سه شنبه ١٣ خرداد ١٣٩٩
صفحه اصلی > اخبار 


  چاپ        ارسال به دوست

پیام رئیس المصطفی به سمینار «انسان معاصر و نظام خانواده از دیدگاه ادیان»

گروه خبر: رئیس جامعه‌المصطفی با ارسال پیامی به سمینار «انسان معاصر و نظام خانواده از دیدگاه ادیان»، که به همت نمایندگی المصطفی در هند برگزار گردید، خواستار بهره‌گیری از اصول انسانی و اخلاقی مشترک همه ادیان برای تحکیم خانواده در دنیای معاصر و اهتمام به راهکارهای علمی و عملی آن شد.

به گزارش مرکز خبر و اطلاع‌رسانی جامعه‌المصطفی، متن پیام حجت‌الاسلام والمسلمین‌ دکتر علی عباسی به این شرح است:

بسم‌الله‌الرحمن‌الرحیم

به اقتضای فطرت وجودی یکی از مهم‌ترین عناصر و مؤلفه‌های آرامش روحی و احساس نیکبختی و سعادت انسان برخورداری از خانواده‌ای گرم و صمیمی است.

با افسوس فراوان بخش زیادی از مردم در عصر حاضر به دلایل گوناگون از چنین محیط آرام‌بخشی محروم شده‌اند. آثار و پی‌آمدهای این پدیده نگران‌کننده بر همه عرصه‌های زندگی فردی و اجتماعی انسان معاصر سایه افکنده است. افزایش همباشی‌های خارج از چارچوب ازدواج و سرنوشت غمبار فرزندان این ارتباط‌ها از معضلات جوامع مدرن محسوب می‌شود.

همه ادیان و آیین‌های جهانی از اسلام تا مسیحیت و یهودیت و آیین‌های زرتشت ،کنفوسیوس ، بودایی و هندویی کوشیده‌اند تا فضا و جامعه‌ای برای انسان فراهم آورند که آرامش روحی وی در کنار آسایش مادی او تأمین شود.

بی‌گمان، یکی از مهم‌ترین کانون‌های آرامش روحی انسان‌ها خانواده است و از همین رو همه ادیان و آیین‌های الهی و انسانی جایگاهی ویژه و بی‌بدیل برای خانواده در نظر گرفته‌اند.

قرآن کریم به عنوان پیام الهی مودت و رحمت میان زوجین را از آیات و نعمت‌های خداوند برشمرده و این پیوند را موجب سکونت و آرامش خاطر همسران معرفی کرده است:

«و من آیاته ان خلق لکم من انفسکم ازواجاً لتسکنوا الیها و جعل بینکم مودة و رحمة ان فی ذلک لآیات لقومیتفکرون» (روم: 21).

برخلاف برخی اندیشه‌های نادرست، اسلام ازدواج و تشکیل خانواده را نه تنها مانعی برای تکامل انسان نمی‌داند، که آن را گام مهمی در مسیر کمال آدمی شمرده و حتی در روایات اسلامی نیمی از دین‌داری، در گرو تشکیل خانواده دانسته شد.ه است

نگرش خودمحورانه انسان معاصر در تمدن جدید، که اصالت فرد و اصالت لذت را مبنای فعالیت آدمی در نظر می‌گیرد، تأثیر مخربی بر استحکام و بقای نهاد خانواده بر جای گذاشته است. از این رهگذر، احسان ، ایثار ، از خودگذشتگی و فداکاری برای تربیت نسل آینده رنگ باخته و جوامع بشری را با آینده‌ای مبهم روبه‌رو کرده است.

در چنین زمانه‌ای، مسئولیت همه علاقه‌مندان به آینده سعادتمند بشر، به ویژه پیروان ادیان، اقتضا می‌کند نسبت به این موضوع مهم و راهکارهای حفظ و تحکیم خانواده و پیش‌گیری از آسیب‌هایی که کیان این نهاد مقدس را تهدید می‌کند، بیندیشند.

این‌جانب به نوبه خود از تشکیل این همایش استقبال کرده، از تمامی شرکت‌کنندگان می‌خواهم با بهره‌گیری از اصول انسانی و اخلاقی مشترک میان همه ادیان بر تحکیم خانواده در دنیای معاصر و راهکارهای علمی و عملی آن اهتمام ورزند. بی‌شک، صلح و دوستی و سعادت عمومی بشر امروز و آینده تا حد زیادی به این موضوع مهم مرتبط است.

توفیق شما را از خدای بزرگ طلب می‌کنم.والسلام علیکم و رحمةالله بهمن‌ماه 1397

 


٠٧:٠٨ - دوشنبه ٢٩ بهمن ١٣٩٧    /    شماره : ٩٧٤٠٤    /    تعداد نمایش : ١٥٤خروج