چهارشنبه ٠٢ خرداد ١٣٩٧
صفحه اصلی > اخبار 


  چاپ        ارسال به دوست

در گفت وگو با نماینده هندوستان صورت گرفت

تشریح فعالیت های مرکز قرآنی وحدیثی نورالمصطفی

به گزارش مرکز خبر و اطلاع رسانی جامعةالمصطفی، حجت الاسلام والمسلمین صالح، با اشاره به گذشت 6 ماه از تاسیس «مرکز قرآنی وحدیثی نورالمصطفی»، خاطرنشان کرد: براساس ارزیابی های انجام شده و اظهار نظر مدیران مدارس، اقدامات صورت گرفته موجب ایجاد یک نشاط و حرکت جدید قرآنی در مدارس و برپایی کلاس ها و فعالیت های متعدد اموزشی وحفظ قرآن کریم شده است .

 

وی درباره محورهای اصلی فعالیت های انجام شده اظهار داشت: راه اندازی مرکز قرآنی نورالمصطفی وانتصاب مدیر مرکز وکارشناسان امور اموزشی ، مطالعات وپژوهش های قرآنی  و امور ترویجی وفرهنگ سازی قرآنی و نیز فعال سازی و احیای دارالقرآن های در بیش از 20 حوزه علمیه، از اقدامات صورت گرفته در حوزه قرآنی به شمار می آید.

حجت الاسلام والمسلمین صالح، با اشاره به شناسایی دارالقرآن ها ومراکز قرآنی فعال در سراسر هندوستان و تهیه بانک اطلاعات جامع، یادآور شد: طرح شناسایی اساتید قرانی در سراسر هندوستان و تهیه بانک اطلاعات جامع اساتید، طرح تدوین کتاب آموزش قران کریم با اقتضائات ونیازهای هندوستان و نیز تدوین مجله قرانی برای طلاب حوزه های علمیه ودانش اموختگان المصطفی در هندوستان، بخشی دیگر از فعالیت های قرآنی بوده است.

وی تدوین شرح وظایف جامع برای دارالقرآن ها و ارسال به مدراس را یکی دیگر از اقدامات صورت گرفته برشمرد و اذعان داشت: از دیگر اقدامات قرآنی انجام شده می توان به اعزام 14استاد و مدیر قرانی توانمند به مدارس دینی، برنامه ریزی برای توسعه فعالیت های دارالقرآن ها در حوزه های مختلف آموزش فنون و مهارت ها، ترویج ومسابقات ، ترجمه ، مفاهیم و تفسیر، اشاره کرد.

نماینده المصطفی با اشاره به شروع دوره های حفظ قرآن کریم در تمامی مدارس، از برگزاری دوره های تربیت مربی قرآن کریم در ایالت های مختلف خبر داد.

وی افزود: برگزاری اجلاس مسئولان دارالقرآن ها و اجرای دروه کارگاهی روش برنامه ریزی و اداره دارالقرآن برای آن ها، شناسایی و حمایت از موسسات و مراکز قرانی دانش آموختگان، تشکیل کمیته ارزیابی اساتید قرآنی جهت کیفیت بخشی به جذب اساتید و راه اندازی کرسی های تفسیر قرآن درحوزه های علمیه برای طلاب و عموم، از دیگر فعالیت های قرآنی در شش ماه گذشته به شمار می آید.

حجت الاسلام والمسلمین صالح، با اشاره به تجهیز دارالقران ها و ارسال بیش از1000 نسخه قرآن به مدارس و مراکز قرآنی، خاطرنشان کرد: در این راستا، برگزاری جشنواره قرآنی المصطفی درسراسر هندوستان در دستور کار قرار گرفت که این جشنواره با مشارکت 2168 نفر در 76مدرسه و دارالقرآن و در رشته های قرائت، ترتیل ،دعا ومناجات، حفظ وتفسیردر سراسرهند برگزار شد.

وی، بازدید و ارزیابی از دارالقران های بیش از  20 مدرسه، اجرای طرح تشکیل کارتکس قرانی برای طلاب در تمامی مدارس و برگزاری آزمون تعیین سطح در مدارس و توزیع طلاب در کلاس های مهارت آموزی مورد نیاز را از دیگر فعالیت های صورت گرفته قرآنی در هندوستان برشمرد.

نماینده المصطفی در ادامه یادآور شد: بر اساس طرح تربیت مربی و مدیر قرآنی که از سوی این نمایندگی پیشنهاد و ارسال شده بود، دوره «تربیت مدیر و مربی قرآنی» ویژه طلاب و فضلای هندوستان با همکاری مرکز توسعه منابع انسانی و معاونت فرهنگی تربیتی در ایران برگزارگردید و پس از ارزیابی های فنی تعدادی از آنان به عنوان مدرس قرآن و مدیر دارالقران به هندوستان اعزام شده اند.

وی افزود: با توجه به سیاست نمایندگی مبنی بر اولویت بخشی به جذب دانش آموختگانی که به هند بازگشته اند ، کمیته ارزیابی قرانی در «مرکز قرآنی وحدیثی نورالمصطفی» تاسیس شده و با اعلام فراخوان عمومی از میان واجدین شرایط ساکن هندوستان، افرادی به عنوان استاد و مدیر دارالقرآن جذب و به حوزه های علمیه اعزام شده اند.

حجت الاسلام والمسلمین صالح در پایان ابراز داشت: در راستای حمایت از مراکز و موسسات فرهنگی دانش آموختگان 2 تن از اساتید اعزامی، علاوه بر تدریس در حوزه های علمیه، به عنوان استاد قرآن پاره وقت به این موسسات نیز اعزام شده اند. با وجود اقدامات انجام شده، هنوز در حدود 40 حوزه علیمه ، نیازمند استاد قرانی می باشیم که در حال برنامه ریزی برای جذب و اعزام انان هستیم .

 

شایان ذکر است، دارالقرآن های فعال شده در حوزه های علمیه، مدارس و موسسات هندوستان به شرح زیر است:

1) حوزه علمیه جامعه الشهيد دهلی، استاد و مدیر دارالقرآن : جناب آقای مظهر غازی. 

2) حوزه علمیه امام مهدی اعظمگر، استاد و مدیر دارالقرآن : جناب آقای محمد مهدی

3) حوزه علمیه باب العلم نوگاوان- استاد و مدیر دارالقرآن : جناب آقای نور الله عابدی

4) حوزه علمیه جامعه المنتظرنوگاوان،استادومدیر دارالقرآن:جناب آقای نور الله عابدی

5) حوزه علمیه امام خمینی احمد آباد،استاد و مدیر دارالقرآن :جناب آقای مهدی رضا

6) مدرسه امام محمد باقر پونچ: -استادومدیر دارالقرآن:جناب آقای ظهور حسین شاه

7) مدرسه اثنا عشریه کارگیل-استاد و مدیر دارالقرآن : جناب آقای محبوب الحسن

8) مرکز آموزش عالی المصطفی دهلی-استاد و مدیر دارالقرآن جناب آقای طه شاعری

9) جامعه امامیه تنظیم المکاتب لکهنو-استاد ومدیر دارالقرآن جناب آقای منهال 

10) مدرسه مفتاح العلوم سرینگر-استاد و مدیر دارالقرآن جناب آقای بلال علی 

11) حوزه امام حسین چپرا-استاد ومدیر دارالقرآن آقای جناب آقای اصغر رضا

12) حوزه الزهرا علیپور-استاد و مدیر دارالقرآن : سرکار خانم عصمت جهان

13) جامعة الزهرا سرینگر - استاد و مدیر دارالقرآن : سرکار خانم مریم حسینی

14) مکتبة الزهرا سرینگر- استاد و مدیر دارالقرآن : سرکار خانم خانم افروزه

15) موسسه المومل لکهنو(دانش آموختگان) -استاد جناب آقای منهال 

16) موسسه هادی اسکول سرینگر(دانش آموختگان) - استاد جناب آقای بلال

 

 


١٤:٠٤ - پنج شنبه ١٥ تير ١٣٩٦    /    شماره : ٨٦٢٢١    /    تعداد نمایش : ١٦٤خروج