يکشنبه ١٦ مرداد ١٤٠١
صفحه اصلی > اخبار 


  چاپ        ارسال به دوست

نمائندگی جامعة المصطفی - هندوستان

گزارش برگزاری وبینار

گزارش برگزاری وبینار دکتر کلب صادق: زندگی، شخصیت و کارنامه 

مقدمه

بسم الله الرحمن الرحیم

مولانا دکتر «سید کلب صادق نقوی» عضو بلندپایه هیئت حقوق مسلمانان هند و عضو مجمع عمومی مجمع جهانی اهل بیت(ع) که از شخصیت های برجسته شیعیان هندوستان و حامیان مهم انقلاب اسلامی در شبه قاره بود عصر 4 آذر 1399 بر اثر بیماری ذات الریه درگذشت.

مولانا سید کلب صادق نقوی که از یک خاندان بزرگ شیعه هند که معروف بنام خاندان اجتهاد بود، خدمات علمی، فرهنگی، اجتماعی و عمرانی فراوان - از جمله ساخت مجموعه ای مدرسه، دانشکده و مراکز درمانی برای پیروان و محبان اهل بیت(ع) - از خود بر جای گذاشت.

وی از خطبای مشهور هند به شمار می رفت و علاوه بر این کشور در کشورهای آمریکایی و اروپایی نیز به تبلیغ و سخنرانی می پرداخت.

مرحوم دکتر کلب صادق نقوی که از حامیان بارز انقلاب اسلامی ایران، وحدت اسلامی و محور مقاومت در هند محسوب می شد بارها در اجلاسیه های بین المللی در ایران شرکت کرد.

شوخ طبعی در گفتار، سادگی در بیان، اعتلای ارزشهای اخلاقی، تلاش مداوم برای وحدت، ساده زیستی، خلق و خوی فروتنی از خصوصیات بی نظیری بود که مرحوم را به شخصیتی محبوب تبدیل کرد.

آن مرحوم می خواست مسلمانان را در صف اول همه ادیان و مذاهب در همه جبهه های زندگی ببیند و صرفاً این مطلب را بیان نکرد بلکه تمام زندگی خود را وقف رفاه و تکامل مسلمانان کرد. در نتیجه این تلاش ها، نه تنها مؤمنان در حوزه دانش پیشرفت کردند، بلکه در زمینه اقتصاد و معیشت نیز تقویت شدند.  تلاش صادقانه وی در زمینه آموزش و تربیت جوانان در ذهن ها می ماند.

علما و روحانیون از کشورهای مختلف در پیام های تسلیت خود درگذشت مرحوم دکتر کلب صادق را ضایعه ای بزرگ برای مسلمانان دانستند و درگذشت آن روحانی مجاهد را تسلیت گفتند.

رئیس مجلس علمای شیعه اروپا حجت الاسلام و المسلمین سید علی رضا رضوی در پیام تسلیت خود گفت: سلسله اجتهاد که با دانشمندان بزرگ آغاز شد و با علمای معاصر همراه بود با درگذشت دکتر کلب صادق پایان یافت. خدمات ارزنده آن مرحوم برای ملت بسیار ستودنی و بی نظیر است. 

وی همچنین با آیت الله العظمی «خامنه ای» رهبر معظم انقلاب اسلامی و برخی از مراجع عظام تقلید در ایران و عراق دیدار کرده بود.

 

قدردانی از دکتر کلب صادق:

مرحوم دکتر کلب صادق چندین بار در برنامه های نمائندگی جامعة المصطفی درهند سخنرانی کرده بود و همواره در باره ی وضعیت حوزه ها علمیه هندوستان فکرمند بود.نمائندگی جامعة المصطفی درهند از باب سپاس و تقدیر از زحمات گرانقدر آن عالم خدوم و دلسوز،وبیناری در تاریخ 2/دسامبر2020 روز دو شنبه ساعت 4 عصر به عنوان "دکتر کلب صادق: زندگی، شخصیت و کارنامه" برگزار کرد و در فضای مجازی یوتیوب و فیس بوک نور المصطفی پخش نمود. و در این وبینار شخصیت های بزرگ مذهبی هندو شرکت نمودند و مورد استقبال قرار گرفت.

این برنامه توسط فرهنگی، تربیتی با همکاری نورالمصطفی نمائندگی هند تهیه و پخش شد.    

مختصری از زندگی دکتر کلب صادق

دکتر کلب صادق نقوی در تاریخ یکم ژانویه ۱۹۳۹ میلادی در یکی از خانواده‌های مشهور دینی هندوستان در شهر لکهنو دیده به جهان گشود. پدر او مولانا سید کلب حسین و پدر بزرگش قدوه العلما سید آقا حسن از علمای مشهور و ممتاز دینی هندوستان بودند. کلب صادق تحصیلات ابتدایی خود را نزد پدر خود فرا گرفت و چندی بعد به حوزه علمیه ناظمیه راه یافت و از اساتیدی چون مولانا سید محمد صادق، مولانا سید رسول احمد و دیگران کسب علم کرد. مدارک «ممتازالافاضل» را از حوزه علمیه ناظمیه و «صدرالافاضل» را از حوزه علمیه سلطان‌المدارس کسب کرد. سپس وارد دانشگاه اسلامی علیگره شد و موفق به اخذ مدرک دکترا در زبان و ادب عربی شد.

پس از اتمام تحصیلات خود به خدمات دینی اشتغال یافت. هنگامی که واعظان و سخنرانان مشهور هندوستان بر منابر سخنرانی می‌کردند ایشان نیز به منبر رفت و به زودی یکی از واعظان مشهور هندوستان شد. چیزی که ایشان را از دیگر واعظان متمایز می‌کند، بهره‌مندی وی از علوم جدید و آشنایی با علوم معاصر است. ویژگی‌های علمی و دانش دینی او سبب شد که از ایشان برای سفر به کشورهای مختلف دنیا دعوت به عمل آورند.

کلب صادق پس از فوت برادر بزرگ‌ترشان مولانا سید کلب عابد، در سال ۱۹۸۶ م نایب رئیس کمیته مسائل حقوقی مسلمانان هند (Muslim Personal Law Board) شد. او یکی از فعالان سیاسی و اجتماعی شیعیان هندوستان بود و در مسائل مختلف از جمله رسیدگی به موقوفات شیعه، سامان بخشیدن به امور شیعیان شهر لکهنو و سایر مسائل شیعیان نقش چشمگیری داشت.

از ویزگی های اخلاقی وی میتوان به توجه او به زمان شناسی در میان شیعیان اشاره کرد. وی که به کشورهای زیادی سفر کرده بود ماههای محرم برای تبلیغ به انگلیس می رفت. مشهور است که در یکی از جلسات باوجودی که جمعیتی برای حضور در مراسم عزاداری و سخنرانی حاضر نشده بود راس ساعت برنامه را شروع کرد اینکار او باعث شد تا جمعیت به سرعت خود را به محل سخنرانی برساند، سپس او در تذکری از شیعیان خواست زمان شناسی و نظم را سرلوحه کار خود قرار دهند تا تشیع را با این خصیصه بشناسند

   خلاصه سخنان رئیس نمائندگی جامعة المصطفی در هند حجت الاسلام والمسلمین آقای شاکری زید عزه 

حجت الاسلام والمسلمین آقای شاکری زید عزه  در رابطه به مولانا دکترکلب صادق آیه " انما یخشی الله من عباده العلماء " و حدیثی از امام سجاد(ع) قرأت نمود که  "علم و عمل دو دوست صمیمی اند، کسانی که خدا را می شناسند از اومی ترسند و همین ترس آنان را وادار به عمل و اطاعت از فرمان خدا می کند. "

و مرحوم را از مصادیق این آیه و حدیث توصیف کردو گفت:

ویژگی های مطابق با قرآن 

ما در این ایام بزرگ مردی را از دست داده ایم که در ویژگی هایش باید به قرآن متمسک بشویم و ویژگی های ایشان را با آنچه که قرآن کریم مطرح کرد تطبیق کنیم تا ارزش های وجودی این راد مرد را تبیین کنیم.

علماء ، خدا ترسان واقعی اند

 این حقیقت قرآنی که در رابطه به اهل علم مطرح می شود و به خوبی حقیقت انسان عالم را به تصویر می‌کشد این خشیتی که در علماء است و بواسطه علم بوجود می آید و درسایه ‌سار سیردر آیات آفاقی و انفسی و آگاهی از علم و قدرت حضرت حق و اهداف آفرینش (که همان  مسئله عبادت و بندگی حضرت حق وعرفان به این معنی است)، سبب خشیت قلب می شود. و لذا علماء از خدا ترسان واقعی هستند وبرای انجام تکلیف همواره قلبشان در خشیت است.

 

برخوردارشدن از فرقان الهی

ایشان گفت: کسانی که از خشیت الهی بهره مند می شوند یک فرقان به دست می آورند. مولانا دکترکلب صادق  نیز از آن فرقان بهره مند بود چون او از تقوای الهی برخوردار بود . او کاملاً خود را برای اسلام، قرآن و خلق خدا وقف کرده بود.

قدرت تشخیص از حق و باطل

رئیس نمائندگی جامعة المصطفی در هند، قدرت تشخیص از حق و باطل را  یکی دیگر از ویژگی های. مولانا دکترکلب صادق ذکر کرد 

او گفت: این بصیرتی که او داشت هرگز از علم اکتسابی به وجود نیامده بود بلکه بوسیله آن فرقانی بود که خداوند بوسیله تقوا آن را داده بود. آن تقوای که خداوند درقلب ایشان ایجاد کرده بود بوسیله آن ایشان بخوبی می توانست حق را از باطل تشخیص دهد و با بصیرت و آگاهی نقش آفرین باشد. موضع گیری های که ایشان در مراحل مختلف اجتماعی، سیاسی و غیره داشت همه نشان گر یک فرقان الهی بود. 

ایشان در ادامه بیانات خود، به پیام تسلیت  برخی از مراجع شیعه اشاره کرد که برخی از مراجع شیعه او را اینگونه یاد کرده اند : 

آن بزرگوار سالیان متمادی در ترویج معارف حقه اسلام و ارتقای فکری و علمی مومنین در هندوستان از هیچ کوششی دریغ نه نمود و زحمات زیادی را در این راه تحمل نمود، جزاه الله باحسن الجزا.

زمان شناسی

ایشان به همه تاکید می کرد که زمان شناس باشید.

او اشاره کرد: آقای دکتر کلب صادق  معتقد بود، حوزه ها را باید با زمان پیش برد وباید با توجه به زمان هدایت ها را عرضه کرد.

چنانچه من چند ماه پیش در خدمت ایشان رسیده بودم و با آنکه ایشان بسیار رنجور بودند و در بیمارستانی که خودش تاسیس کرده بودند بستری بودند، به من سفارش می کردند که باید با جدیت و با عنایت خاص در ارتقای علمی، فرهنگی و تربیتی حوزه هاکوشید.

غفلت نه داشت

رئیس نمائندگی جامعة المصطفی در هند، گفت: مولانا دکترکلب صادق  در ترویج معارف اسلامی و ارتقای فکری، یک لحظه غافل نه بود. غفلت در قلب ایمانی ایشان هیچ گاه حاکم نشد.

رهبری برجسته برای شیعیان هند  

آقای شاکری در باره شیوه رهبری دکترکلب صادق  فرمود:

دکترکلب صادق  رهبری برجسته برای شیعیان هند بود. ایشان با  تمام  وجود و اخلاص وبا یک دلسوزی خاص  شیعیان را راهبری می کرد.

نگاه تقریب

او با نگاه تقریب همه فرق و مذاهب را برادر هم دیگر می دانست و شیعیان را همواره از تفرقه و نفاق برحذر می داشت. ایشان نقش اساسی دراتحاد  با سایر ادیان ایفا نمود و سعی کرد همه ادیان در کنار هم دیگر زندگی مسالمت آمیز داشته باشند.

او در دنیا نمونه بود

شاید ما در دنیا نظیر ایشان را نداشته باشیم. اسشان همچون آن مرد بزرگ " گاندی" که با بزرگواری و  کرامت همه ادیان را برادروار در کنار هم دیگر حفظ می کرد این سیره و سنت را حفظ کرد ایشان در برخوردها و در حضور های خودش در محافل اجتماعی این را اثبات کرد. در این کشوری که ممکن بود یک تنش، مشکلات عدیده ای ایجاد کند هندو مسلمان را باهم جمع کرد.

اهل بصیرت بود 

ایشان اهل بصیرت بود و بقای هندوستان را در یگانگی و اتحاد و در کنارهم بودن دید، و هرگونه آسیب تفرقه را رفع و دفع می کرد و نه گذاشت تنشی بین مردم هندوستان ایجاد شود. 

او عاشق انقلاب و امام راحل(ره) بود 

او عاشق واقعی انقلاب اسلامی و امام امت بود از عاشقانی که از روزهای اول انقلاب و حتی قبل از انقلاب همراه امام مدافع امام مدافع حرکت امام مدافع نهضت امام در هندوستان بزرگ بود و همین روحیه را بعد از امام در کنار مقام معظم رهبری حفظ کردو او از مدافعان این نهضت بزرگ انسانی و ضد استکباری بود و اورا در این زمینه بعنوان یک الگو برای علماء هندوستان و سایر بلاد معرفی کرد.

او مورد احترام همه بود

ایشان در میان نخبگان و صاحب نظران و فرهیختگان هند هم مورد احترام بود. گاه یک انسان در بین عوام جائیگاهی دارد اما کلب صادق در بین عوام همانقدر مورد احترام و تکریم و محبت بود که فرهیختگان اورا ستائش می کردند و به او ارادت داشتند و اورا قبول داشتند همه پیروی از اورا مایه فخر و افتخار خودش می داشتند.

به آموزش اعتقاد داشت

 او برای آموزش خوب کار کرد و به این مسئله اعتقاد داشت و در همین راستا مدارس زیادی احداث کردکه فرزندان هندوستان بزرگ می توانند در این مدارس درس بخوانند. او دانشگاه پزشکی که فخر تشیع شد برای جامعه هندوستان اریه نمود و اثبات کرد که شیعه در مقام عمل به مردم هندوستان خدمت کرده است 

دست گیری از تهی دستان

مرحوم دکتر کلب صادق، از هزاران دانش آموزان تهی دست هندوستان حمایت می کرد و در18/ آوریل 1984 انجمن توحید المسلمین را که در راستای کمک و پشتیبانی مالی از دانش آموزان بی بضاعت بود ار راه اندازی کرد.

او در کنار بزرگ مصلحان جهان جای گرفت

رئیس نمائندگی جامعة المصطفی در هند، گفت: مولانا دکترکلب صادق  در کنار بزرگ مصلحان جهان جای گرفت و یکی از مصلحان جهان قرار داده شد. طوبی لهم و حسن مآب.

خداوند ایشان را با اجداد طاهرینش قرار دهد.

آچاریه پرمود کرشنم

 

"آچاریه پرمود کرشنم" عالم مذهبی هندو در سخنان خود در این وبینار گفت: مولانا کلب صادق، اخوت و مساوات و اخلاص، وفا، فداکاری و ایثارگری را بنحو کامل در وجود خود داشت.من بارها با ایشان ملاقات داشتم او همواره ساده زندگی می کرد.

احترام به معتقدات دیگران:

این عالم مذهبی هندوها باصراحت اعتراف نمود: مولانا دکترکلب صادق، به معتقدات دیگران احترام می گزاشت. چنانچه من با ایشان برای شرکت در یکی از کانفرانسها به پونچ کشمیر بوسیله بالگرد سفر می کردم در وسط راه یک مقدار خرابی پیش آمد، ایشان گفت : من دعا می کنم شما هم دعا کنید. 

این رهبر هندو گفت: گاهی اوقات رفتن کسی چنان خلاءای بزرگی ایجاد می کند که پر کردن آن دشوار است

 من با مولانا کلب صادق رابطه بسیار نزدیک داشتم. ما در چندین برنامه با هم بوده ایم. وقتی خبر را دریافت کردم باور نمی کردم که چنین اتفاقی افتاده باشد. من برای ملاقات او به خانه او می رفتم. من با او صحبت می کردم و او سخنان ما را می شنید او ما را خیلی دوست داشت.

ایشان هرگز از گفتن حقیقت باکی نداشتند ، ایشان مخالف ظلم بودند ، ایشان مخالف خشونت بودند. ایشان مخالف جهل بودند. ایشان مخالف تفرقه بودند.

ایشان می گفت، اگر می خواهید جهاد کنید پس جهاد را بر خلاف جهل انجام دهید ، اگر مجبور به جهاد هستید ، آن را علیه نفرت انجام دهید.

 

سری سری روی شنکر

 سری سری روی شنکر یکی از فعالان فرهنگی هندو ها در هندوستان است و شخصیت بین المللی دارد ایشان با مولانا کلب صادق روابط صمیمی داشت و در مرکز فرهنگی و دینی خود مولانا کلب صادق را دعوت می کرد.

ایشان در باره ی دکتر کلب صادق چنین اظهار محبت کرد:

من خوشحالم که در این وبینار اختصاص داده شده به مولانا کلب صادق  شرکت کرده ام ، او شخصیتی برجسته و دلسوز شخص خردمند و کسی بود که قلب او همیشه  برای اتحاد تمام بشریت می تپید.

 فروتنی و درک او از مردم و ایمان دیگر چیزی است که باید الگوبرداری شود. او مثالی از ارزشها است که برای یک عالم بزرگ اسلامی حکایت می شود. در گفتار و رفتار متفاوت نبودند ، این بدان معنی است که او صحبت می کند آنچه را که زندگی خود را طی کرده است و سخنان او برای بسیاری از علمای اسلامی به عنوان مثال باقی خواهد ماند از شوخ طبعی و فروتنی این ویژگی هایی است که از او محفوظ است  وفروتنی از چیزهایی است که او به خاطر خردمندی و شخصیت خود برای ما به یادگار گزاشت.

در آخر این رهبر هندو از نمائندگی جامعة المصطفی تشکر کرد و گفت: من از دانشگاه المصطفی ایران برای دعوت من برای سخنرانی در این وبینار تشکر می  کنم.

دکتر کلب سبطین نوری

 دکتر کلب سبطین نوری یکی از شرکت کنندگان این وبینار بود. او فرزند مولانا دکتر کلب صادق است او در باره ی پدرش گفت:  

چنین شخصیت هایی در این روزگار به ندرت بوجود می آیند. او پدر من بود ولی همه می دانند او زندگی معمولی داشت

 و برای همه اخلاص در قلب داشت همه مردم اورا دوست می داشتند.شما مراسم خاکسپاری ایشان  را دیدید او محبوب دلها بود.

سه هزار کودک بوسیله آن رایگان تحصیل  علم می کردند.

ایشان از همه نوع سیاست دور بودند.. بسیار ساده زندگی می کردند. غذای معمولی و ساده داشتند. لباس نیز بسیار ساده و متواضع بود. ایشان همیشه با مردم بسیار پر مهر رفتار می کردند ، بسیار با اخلاق بودند و ایمان زیادی به خدا داشتند.

توکل بر خدا یکی دیگر از ویژگی های ایشان بود.

 ************************************************************

این وبینار راس ساعت 4:00 عصر چهارشنبه درتاریخ 16/ آذر1399 برابر 2/ دسامبر  2020در اجرای حجت الاسلام افروز مجتبی نقوی  توسط فرهنگی تربیتی با همکاری نور المصطفی برگزار و مورد استقبال بینندگان قرار گرفت. 


١٢:٤٢ - سه شنبه ٢٥ آذر ١٣٩٩    /    شماره : ١١٤٨٩١    /    تعداد نمایش : ٤٤٦خروج