يکشنبه ١٦ مرداد ١٤٠١
صفحه اصلی > اخبار 


  چاپ        ارسال به دوست

آیت الله اعرافی خبر داد؛ «پژوهش و تمدن نوین اسلامی»؛ شعار هفته پژوهش

 آیت الله اعرافی مدیر حوزه های علمیه با تبریک هفته پژوهش به همه مدیران، برنامه ریزان، دست اندرکاران امر پژوهش، پژوهشگران و صاحب نظران، شعار هفته پژوهش در حوزه های علمیه را اعلام کرد.

متن پیام به این شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم

 امام علی علیه السلام: (لا سنة افضل من التحقیق)، (معجم الفاظ غررالحکم، ص۲۴۹)

هیچ راه و روشی برتر از تحقیق و حقیقت جویی نیست.

سپاس و ستایش خدای علیم و حکیم را که نعمت پژوهش و کشف حقایق را به ما ارزانی داشت تا همواره راه تعالی و پیشرفت علمی بسوی مان گشوده بماند. به لطف خداوند منان، انقلاب اسلامی در گام دوم بر مبنای (نظریه یا نظام انقلابی)، حرکت خود را در مسیر خودسازی، جامعه پردازی، نظام سازی و ساخت تمدن نوین اسلامی با شتاب بیشتری ادامه خواهد داد. حرکت در این مسیر موجد نیازها، مسائل و مشکلاتی است که حل آنها، پژوهش های روشمند و عمیقی را مبتنی بر مبانی و آموزه ها و احکام اسلامی طلب می کند. در این مسیر تحول آفرین، نتبجه پژوهش های بنیادین دستمایه انجام پژوهش های راهبردی و کاربردی برای حل مشکلات و پاسخ به نیازها می شود.

 

خوانش یک هفته در سال، به نام هفته ی پژوهش، نشانگر اهمیت والای این مقوله ی گرانسنگ و نقش مهم و تاثیر گذار آن در همه ی عرصه های علمی و عملی است. هفته پژوهش فرصتی است مغتنم، برای بزرگداشت جایگاه رفیع پژوهش و پاسداشت منزلت علماء و پژوهشگران و معرفی دستاوردهای تحقیقاتی و گفتگو درباره آسیب ها، ظرفیت ها، فرصت ها و چالش های نظام پژوهش در حوزه و بازخوانی راهبردها، سیاست ها و برنامه ها و اقدامات.

 

گرچه از اسفند ماه سال گذشته دنیا میزبان میهمان ناخوانده ای بنام ویروس کرونا (کورید ۱۹) بوده و این امر باعث کندی و رخوت با تعطیلی در برخی از فعالیتها گردیده است و اکثر مراکز علمی دنیا برای نخستین بار در دوران حیات علمی خود، تعطیلات پیش بینی نشده ایام قرنطینه را تجربه می کنند، با این وجود چرخ های پژوهش در فضاهای مجازی از حرکت باز نایستاده و حتی در مواردی دامنه پژوهش به صورت مجازی و از راه دور، گسترشی چشمگیر نیز یافته است.

سزاست تا در این هفته، با توجه به اهداف گام دوم انقلاب اسلامی و نیز شرایط جدید بوجود آمده در اثر بحران کرونا، مدیران، سیاستگذاران برنامه ریزان و سایر دست اندرکاران مدیریت عرصه پژوهش با نگاهی نقادانه و رویکردی عالمانه، در مورد نهادینه سازی بیش از پیش فرهنگ پژوهش، به سازی نظام و سازمان پژوهش، راهبردها و سیاستها و برنامه های جدید در این عرصه به بحث و بررسی بپردازند و پژوهشگران و اندیشمندان درباره روش های پژوهش و ارتقاء دانش و گسترش مرزهای علوم مبنی بر مبانی و ارزش های اسلامی و به ویژه تولید علوم انسانی و اسلامی به تبادل نظر و گفتگو بپردازند.

 

شعار حوزه های علمیه در هفته پژوهش در سال ۹۶ با توجه به چشم اندازی که رهبر معظم انقلاب در بیانیه گام دوم ترسیم فرموده اند پژوهش و تمدن نوین اسلامی است. به یاری خداوند متعال، مرکز مدیریت حوزه های علمیه، همه توش و توان خویش را مصروف خواهد داشت تا در پرتو عنایت ویژه حضرت ولی عصر ارواحنا فداه، در راستای تحقق منویات مقام معظم رهبری مدظله العالی و مراجع معظم تقلید دامت برکاتهم و استوارتر از قبل، گام های مستحکم و اثر گذار و تحول آفرین در عرصه پژوهش بردارد. رجاء واثق دارم که این گامها با قدرت و قوت همچنان پویا و پایا ادامه یابد و در آینده ای نه چندان دور، ثمرات این تلاش ها، در تولید آثار فاخر و راهگشا در عرصه ی علوم اسلامی و انسانی آشکار گردد.

 

این جانب به سهم خود فرارسیدن هفته پژوهش را به همه مدیران، برنامه ریزان، دست اندرکاران امر پژوهش، پژوهشگران و صاحب نظران ارجمند تبریک گفته و از خداوند منان برایشان جامه ی عزت و سلامت همراه با سعادت و سربلندی آرزومندم.

 

والسلام علیکم و رحمة الله و برکاته

 

علیرضا اعرافی؛ مدیر حوزه های علمیه


١٢:١٨ - سه شنبه ٢٥ آذر ١٣٩٩    /    شماره : ١١٤٨٨٩    /    تعداد نمایش : ٣٩٨خروج